Úvodní strana

Mezinárodní projekt „Efektivní trénink a psychologický přístup k mladým běžkařům"

6.1.2018

SK SKOL Brno organizuje mezinárodní projekt financovaný z evropského programu Erasmus+ s cílem podpořit rozvoj běžeckého lyžování mezi mladou generací.

Brněnský klub běžeckého lyžování SK SKOL je iniciátorem a hlavním koordinátorem mezinárodního projektu „Efektivní trénink a psychologický přístup k mladým běžkařům”. Hlavním cílem projektu, který je financovaný z evropského programu Erasmus+, je zlepšit práci s mládeží, zatraktivnit běžecké lyžování pro děti, umožnit rovný přístup k tomuto sportu pro všechny děti a rozšířit členskou základnu klubů věnujících se práci s dětmi.

5.-7. ledna 2018 proběhl v Novém Městě na Moravě první ze série seminářů, kterého se účastnili trenéři a mladí běžci všech čtyř partnerských klubů projektu - SK SKOL Brno, Langlauf Muerztal z Rakouska, Skiklub Dresden-Niedersedlitz z Německa a MKL Kremnica ze Slovenska. Pro účastníky setkání byl připraven bohatý program, společné tréninky v novoměstské Vysočina aréně, přednášky sportovního psychologa, diskuse s trenéry, rodiči a dětmi na téma motivace dětí a psychologie jejich výkonu nebo společné hry a soutěže včetně orientačního běhu. Setkání se zúčastnil i Pavel Benc, předseda svazu lyžařů ČR na úseku běžeckých disciplín, který vyjádřil podporu mezinárodní výměně zkušeností a aktivitám projektu. Velmi kladně hodnotil zařazení tématu psychologie, jakožto disciplíny s rostoucím významem při práci s dětmi a mládeží nejen na profesionální, ale i na amatérské úrovni.     

Těžištěm projektu je výměna zkušeností při práci s mladými běžci na lyžích na úrovni klubů i v individuálním přístupu k jednotlivcům. Cílem je zkvalitnění všech aspektů systematické práce s mládeží. Jedná se o sdílení zkušeností v oblasti tréninkových metod na sněhu i na suchu, zázemí a fungování klubu, technického vybavení, ale taky výše zmiňovanou psychologickou podporu dětí ze strany trenérů, rodičů a jejich vzájemnou komunikaci. Celkově se v rámci projektu uskuteční 4 třídenní setkání. To příští proběhne začátkem dubna v rakouském Tauplitzu. Výstupem projektu budou tematické příručky na diskutovaná témata, které budou publikované na stránkách projektu www.ski-projekt.eu a dostupné pro ostatní lyžařské kluby v ČR, Rakousku, Německu a Slovensku.